Dosya Uzantıları, Dosya Türleri ve Özellikleri

Dosya Türleri Nelerdir?

Bilgisayarda kullandığımız çeşitli dosya türleri ve bunların dosya uzantıları mevcuttur. Çalıştırılabilir program dosyası, resim dosyası, müzik dosyası, metin dosyası, veri tabanı dosyası, bunlardan sadece bazılarıdır.

Aynı türde dosyalar tek bir klasörde toplanırsa karmaşıklık ortadan kaldırılır örneğin müzik türündeki dosyalar “şarkılarım”, video türündeki dosyalar “filmlerim” gibi klasörler oluşturularak saklanırsa hem bulunmaları kolaylaşır hem de bilgisayarımız daha düzenli bir yapıda görünür.

Dosya veya klasör adı en fazla 255 karakterden oluşabilir. Bu sınırlamaya dosyanın yolunu içeren karakterler de dahildir. Örneğin masaüstünde deneme adında bir klasörünüz varsa dosya yolu şuna benzer olacaktır; C:\Users\Pc\Desktop\deneme bu nedenle klasör içinde klasör derinliğini çok uzun tutarsanız alt klasörlerde kullanabileceğiniz uzunluk çok kısa olacaktır. Bu durum kopyalama veya taşıma sırasında da sorun çıkarabilir örneğin; D: sürücünüzde oyun klasörü var bu klasörün içinde bir oyun klasörü ve içinde oyunun klasörleri şekilde uzayıp giden zincir olsun ve bu şekilde en derindeki dosya veya klasörün dosya yoluyla birlikte 250 karakterden oluştuğunu varsayalım, siz bu klasörü masaüstüne kopyalayamaz veya taşıyamazsınız çünkü az önce belirttiğim gibi masaüstündeki yolu değişecektir ve artık D:\oyun şeklinde değil C:\Users\Pc\Desktop\oyun gibi bir başlangıç yolu olacağı için 255 sınırını aşmış olacaksınız. Bu durum en çok da kes/yapıştır veya taşıma işlemi yaparken canınızı sıkar çünkü klasörlerin bir kısmı taşınır ve uzun isimliler kalır. Kes/yapıştır her zaman tehlikelidir bunun yerine önce kopyala/yapıştır yapın, sorun çıkmazsa eski konumdakini rahatlıkla silebilirsiniz.

  • Dosya adı ? * : < > | ” \ /  gibi özel karakterleri içermemelidir.
  • Sistem içerisinde özel amaçlarla kullanılan adlar dosya adı olamaz (LPT1, PRN, NUL vb.). Bu da işletim sisteminin karışıklıkları önlemek amacıyla aldığı bir önlemdir nitekim örneğin LPT1 yazıcı bağlantı portu olarak bilinir ve bu isim size kullandırılmaz.
  • Dosya adından sonra nokta konulmalı, daha sonra uzantısı yazılmalıdır.
  • Dosya uzantıları 3 veya 4 karakterden oluşabilir.
  • Klasörlerin (dizin) uzantıları olmaz, klasörler sadece dosyaların derli toplu tutulmasını sağlar.
dosya uzantıları

Yaygın olarak kullanılan dosya uzantıları ve dosya türleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir;

Sık Kullanılan Dosya Uzantıları Dosya Türleri
.tmp Geçici dosya
.doc .docx .rtf .txt .odt Metin dosyası
.xls .xlsx .odf Elektronik tablolama dosyası
.jpg .jpeg .bmp .gif .png .psd .tif .tiff Resim dosyası
.mp3 .wav .mid .ogg .aiff .amr .flac .wma Ses dosyası
.ppt .pptx Sunu dosyası
.html .htm .asp .aspx .php İnternet sayfası dosyası
.mdb .mdbx .sql .mdf Veri tabanı dosyası
.zip .gzip .rar Sıkıştırılmış dosya
.mpeg .avi .mkv .mp4 .mov .divx .wmv .3gp .flv .dat Video dosyası
.cdr .cad .ai Çizim dosyası
.exe .msi Çalıştırılabilir program dosyası

Herhangi bir dosyanın uzantısını öğrenmenin birkaç yolu vardır. En basit olanı, dosyanın üzerine fare ile sağ tıklayıp Özellikler komutunu tıklamaktır. Açılan penceren dosyanın ne tür bir dosya olduğu ve uzantısı, yolu, boyutu açık bir şekilde belirtilir.

dosya özellikleri

Dosya Uzantılarını Gösterme

dosya uzantısı

 

Dosya uzantılarını gösterme işleminin bir diğer yolu, Denetim Masası -> Dosya Gezgini Seçenekleri (eski Windows sürümlerinde Klasör Seçenekleri) tıklanır, Görünüm sekmesinden “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneği kaldırılır. Artık tüm dosyalarınızın uzantısı görünecektir.

bilinen dosya türleri için uzantıları gizle

Dosya uzantılarını gösterme işleminin olumsuz yanı nedir? Eskiden yeni metin belgesi oluşturup Yapılacaklar ismini verdiğinizde sorunsuz kaydedebilirdiniz ama şimdi uzantıyı göreceğiniz için Yapılacaklar.txt olarak kaydetmek zorundasınız aksi takdirde dosya adı uzantısız yani Yapılacaklar olarak kalırsa tanımlanamayan dosya biçimi olarak kalır (Yeni Windows işletim sistemlerinde yeni dosya oluştururken veya dosyanın adını değiştirirken özellikle dosyanın uzantısını seçmediğiniz sürece imleç dosya uzantısına değil, dosya adına odaklanmaktadır).

Dosya Uzantılarını Değiştirmek

Yukarıdaki adımda anlatıldığı şekilde “bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneği kaldırıldıktan sonra dosya uzantısının görünür hale geleceğini belirtmiştik. Dosya yazısının üzerine bir kez basarak, dosyayı seçip klavyeden F2 tuşuna basarak ya da mouse ile sağ tıklayıp yeniden adlandır komutunu tıkladıktan sonra nokta işaretinin sağ tarafındaki dosya uzantısını (örneğin txt) silip yerine değiştirmek istediğiniz uzantıyı yazıp klavyeden Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Dosya türlerinin ne işe yaradığını, dosya çeşitlerini, dosya uzantıları ile anlamlarını ve hangi programla açılabileceğini bilmek uzun süreli bilgisayar kullanımıyla zamanla gelişebilecek bir bilgidir. Eğer herhangi bir dosyanın ne tür bir dosya olduğunu veya hangi programlarla açılabileceğini bilmiyorsanız bu adresten uzantıyı aratarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.