Dosya Parçala

MP3 ve Video'dan parça almak için pratik bir uygulama paramparca01

 

downbuton

 

Tarihçesi

Paramparça 2 (1.6.2002)

+Otomatik medya (mp3, video) dosyasından parça çıkarma eklendi.
+Bazı problemler düzeltildi.

Paramparça 1 (10.2.2002)

--

A-) Kolay taşıma :

Kolay taşıma özelliğini, program içinde her hangi bir yeri sağ tıklayarak açılan menüden aktifleştirebilirsiniz. Bu özellik açıkken program ekranını hemen her yerinden sürükleyebilirsiniz.

B-) Hızlı dosya seçimi :

İstediğiniz dosyayı Paramparça ekranına sürükleyip bırakarak ta "Parçalanacak dosya:" bölümüne eklenmesini sağlayabilirsiniz.

C-) Hızlı boyut seçimi :

"En büyük parça boyutu:" bölümünde açılır menü sayesinde kullandığınız medya biriminin (Floppy vs.) boyutunu veya sık kullanılan boyutlardan birini tek tıklama ile seçebilirsiniz.

D-) Klasör ismi yazmaya zahmet etmeyin :

Herhangi bir dosya seçtiğiniz anda "Parçaların konulacağı klasör:" bölümü dosyanın bulunduğu klasörü işaret eder. Ayrıca parçalar bu klasörde dağılır/karışır diye de endişe etmeyin, Paramparça bu klasörün altında (kaç parça dosya olduğunu da belirten bir isimle) yeni bir klasör açar.

E-) En hızlı parçalama :

Paramparça programını açmadan, parçalamak istediğiniz dosyayı sağ tuşla tıklayıp "Paramparçala" seçeneğini seçtiğinizde, Paramparça otomatik olarak açılıp istediğiniz dosyayı seçer.

 

Kullanımı

1-) Paramparçalama

1-) İstediğiniz dosyayı parçalamak için ilk yapmanız gereken, "Parçalanacak dosya:" bölümüne dosyanın adını yolu ile beraber girmek veya giriş bölümünün sağında bulunan butona tıklayarak açılan pencereden seçmek.

2-) "Parçaların konulacağı klasör:" bölümünde otomatik olarak seçtiğiniz dosyanın bulunduğu klasörün yolu görüntülenecektir. Eğer dosyanız CD veya salt okunur erişimli network gibi salt okunur bir ortamdaysa bu bölüme müdahele etmek zorundasınız. Aksi takdirde parçalanan dosyalar bu klasöre yazılamayacağından parçalama gerçekleşmez ve program "File access denied" hatası verir. Dosyanın parçalarının farklı bir klasöre toplanmasını istiyorsanız bu bölüme istediğiniz yolu ve klasör adını girebilir ya da giriş bölümünün sağındaki butona tıklayarak açılan pencereden seçebilirsiniz.

Parçalanan dosyalar bu bölümde belirtilen klasörün altında, dosya ismini içeren bir klasörün altında toplanır. Örneğin; deneme.exe dosyası 3 parça halinde "C:\" yolu seçilerek parçalanmışsa, parçalar, "C:\deneme.exe Paramparça (3 parça)" klasöründe bulunur.

3-) Dosyanızın kaçar byte'lık parçalara ayrılacağını "En büyük parça boyutu" bölümündeki seçeneklerden seçebilir ya da kendi istediğiniz boyutu girebilirsiniz. Seçtiğiniz dosyanın boyutundan küçük olmak kaydıyla istediğiniz boyutu girebilirsiniz. Parça boyutu doğru girildiği takdirde "Parça sayısı:" bölümünde, işlem sonunda kaç parça oluşacağını görebilirsiniz. Bu parçalardan ilki parçaları birleştirmek için kullanılacak olan bir programcıktır (.exe).

4-) Artık "Parçala" butonuna tıklayarak parçalama işlemini başlatabilirsiniz.

*Parçalama işlemi yapılırken "Parça üzerindeki çalışma" ve "Dosya üzerindeki çalışma" bölümlerinden işlemin yapılan ve kalan miktarını izleyebilirsiniz.


2-) Dosyadan parça çıkarma

1-) Öncelikle içinden parça çıkarmak istediğiniz mp3 veya video dosyanızı parçalanacak dosya bölümünden seçin.

2-) Parçaların konulacağı klasör bölümünde çıkarılan parçanın konulmasını istediğiniz klasörü seçin.

3-) Bu aşamada "Medya dosyasından parça çıkar" seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Seçimi yaptığınızda "Parça boyutu" kutusu pasif olacak ve toplam, bitiş, başlangıç süre ayarları aktif olacaktır. Toplam bölümündeki yukarı aşağı butonları ile medya dosyanızın süresini ayarlayın. Çıkarmak istediğiniz bölümün dosyanın hangi saniyeleri arasında oluğunu da, bitiş ve başlangıç bölümlerinden ayarladığınızda dosyanız parçalanmaya hazırdır.

4-) Parçala butonu ile parçalama işlemini başlatabilirsiniz.